Jak vybrat správný štětec na make-up?

Výběr štětců se zdá na první pohled jako jednoduchá záležitost, která jde během pár minut vyřešit v parfumerii. Chcete přece „jen“ štětec na make-up a v obchodech jsou jich plné regály. Se štětci je to ale, v mnoha případech, stejné jako s kosmetikou. Někdy se můžou tvářit přívětivě, a lákat Vás svojí nízkou cenu, jejich kvalita však může být podprůměrná. A stejně jako neuděláte moc parády s lacinou kosmetikou, s laciným a nekvalitním štětcem to bude stejné. Můžete mít sebelepší make-up, pokud ho ale budete nanášet štětcem, který není kvalitní, neočekávejte žádný závratný efekt. Spíše naopak. Správný štětec nejenom, že Vám usnadní nanášení produktů, umožní Vám také přesnější a preciznější tahy při líčení.


Syntetické nebo přírodní štětiny?


Štětců na líčení najdete v obchodech nepřeberné množství – různé tvary a typy štětin, rozdílné velikosti. Při výběru je základním atributem vědět, pro jaký produkt štětec hledáte. Jeden na všechny Vám určitě stačit nebude. Všeobecně můžeme říct, že štětce, které jsou vyrobeny z přírodních štětin jsou na dotek měkčí, a pro obličej tak mnohem příjemnější – neškrábou
a nedřou. Díky svému přírodnímu původu má každý jeden chloupek kutikulu (stejně jako například lidské vlasy), která umí zachytit pigment a „podržet ho“ do té doby, než produkt nenanesete na obličej. Přírodní štětce se proto výborně hodí, například, pro pudrové produkty. Naopak štětce se syntetickými štětinami jsou ideální pro nanášení krémů či tekutých produktů (báze, krémy a make-upy).


Štětec, prosím!


Nemusíte disponovat velkou sbírkou štětců, pro začátek stačí čtyři základní druhy. Velký štětec na pudr a menší „huňatý“ (ten typ, se kterým si budete chtít dokola přejíždět po obličeji, protože bude tak měkounký) štětec na tvářenku, bronzer nebo rozjasňovač. Dále potřebujete malý štěteček na nanášení očních stínů, a štěteček na jejich míchání či rozmazávání. Pokud upřednostňujete nanášení korektoru štětcem a ne prsty, pořiďte si do sbírky ještě jeden malý štětec na korektor, který využijete pro aplikaci přípravku pod oči a na zakrytí nedokonalostí na pleti. Pro aplikaci make-upu zvolte houbičku.


Který je ten pravý?


Ten pravý štětec pro Vás bude ten, který Vám osobně bude nejlépe
sedět, a se kterým se Vám bude nejlépe pracovat. Všeobecně se ale můžeme při výběru řídit osvědčenými radami make-up artistů z celého světa. Pokud nechcete nanášet tekutý make-up houbičkou, ale preferujete štětec, při výběru zvolte takový, který bude klenutý (nejlépe se bude přizpůsobovat pleti), na špičce bude mnoho štětinek a bude příjemně načechraný. Při prvotním kontaktu s pletí buďte ale opatrná, ať si na jedno místo nenanesete příliš mnoho produktu, který na štětinách ulpí. Pro jednodušší údržbu se ovšem doporučují štětce syntetické.
Na korektor zvolte štětec s pevnými štětinkami a špičatým hrotem pro zakrytí malých nedokonalostí, naopak pro maskování tmavých kruhů pod očima vyberte štěteček plochý, se kterým produkt rovnoměrně rozetřete. Pro bronzer a pudr hledejte štětec plný, měkký a zaoblený – díky takovému tvaru se Vám bude produkt lépe aplikovat a zapracovávat na tvář. Tvářenka se Vám zase bude nanášet nejlépe menším štětcem s velmi jemnými a měkkými štětinkami, se zaoblenou špičkou, která umožní snadný pohyb po tváři, a jemné nanášení produktu. Konturovací štětec má v ideálním případě zkosený tvar (aby se lépe přizpůsobil lícní kosti), krátké štětinky a zaoblenou špičku.


Štětečky na oční stíny jsou nekonečným příběhem – je jich tolik různých! Do Vaší kosmetické taštičky ale patří dva základní. První maličký, s pevnými štětinkami, který umožní oční stín nabírat a následně „naťupkat“ na oční víčko. Druhý, nadýchaný a jemný, s miniaturními štětinkami, kterým oční stíny jednoduše propojíte dohromady, a vytvoříte tak neodolatelný pohled.


Expertkou na štětce


Při základní znalosti štětců a jejich druhů si můžete velmi usnadnit práci při aplikaci make-upu, a dosáhnout tak mnohem lepšího efektu při svém líčení. Pokud přece jen budete tápat, nebojte se domlivit si konzultaci přímo u nás v Solo! Nezapomeňte se o své štětce pořádně starat a pravidelně je čistit. Štětec, na kterém je nános make-upu za poslední dva měsíce Vám službu neudělá, ať bude sebelepší.


Autor: Sabina Beňová

Napsat komentář