Organická kosmetika

Organická, přírodní, veganská a eko kosmetika zaplavily náš ženský svět. Nemůžete říct, že by Vám tyhle pojmy nic neříkaly – k planetě se chováte zodpovědně. Třídíte odpad, na oběd do práce jste si koupila skleněné krabičky, navštěvujete farmářské trhy (zodpovědně, s proutěným košíkem po babičce, žádné igelitky) a brček do koktejlů jste se víceméně také vzdala. Při kritickém pohledu na Vaši kosmetickou skříňku ale zjišťujete, že v této oblasti máte do zodpovědné eko-bio-vegan friendly ženy dost daleko? Zachovejte klid a rozhodně nezačněte zběsile kosmetiku ve velkém vyhazovat. Stejně jako v životě, i tady platí rovnováha. Tam, kde konvenční kosmetika pokulhává, klidně sáhněte po její ekologičtější sestře, a nahraďte ji. Tam, kde zase nestíhá kosmetika organická, zůstaňte u své staré dobré klasiky.


Přírodní nebo organická?


Prvně je důležité vědět základní věc. Pokud na líčidlech najdete označení „přírodní“, ještě to nic neznamená. Nálepka přírodní je obdobná jako popisky na Tinderu. Něco pravdy na tom je, v ojedinělých případech to funguje, ve většině ale při hloubkovém průzkumu budete zklamaná. Přírodní sice označuje vše, co má svůj původ v přírodě, bohužel však tohle označení není nijak regulované. Přírodní složky tak mohou obsahovat jen minimální podíl celého produktu. Pokud něčemu věřit, je to označení BIO („organic“) – nálepku BIO si jako výrobci kosmetiky musíte zasloužit. Její získání je podmíněno mnoha testy a zkouškami. Po úspěšném absolvování testů získáte potřebné certifikáty, stojí to ale nemalé sumy. Pokud na lahvičce uvidíte označení BDIH, Ecocorect či české CPK, produkt splňuje velmi přísné podmínky.


Výjimečnost organické kosmetiky


V čem je tedy organická kosmetika tak speciální? Pochází z ekologického zemědělství. Využívány jsou zde látky, jejichž základem jsou řetězící se atomy uhlíku. Jednoduše řečeno – látky, které mají svůj původ v živé přírodě. Organická kosmetika je tak šetrná nejen k našemu organismu, ale také k životnímu prostředí. S ohledem na certifikáty je minimální obsah přírodních složek stanoven na 95 %, dodržování podmínek je několikrát ročně kontrolováno. Surovina využívána do organického produktu musí být šetrně zpracována, nesmí být hnojena umělými hnojivy, či jakkoliv geneticky modifikována.


Organická dekorativní kosmetika – ano nebo ne?


Všeobecnou výhodou organické kosmetiky je jednoznačně její přírodní původ a absence chemických složek, které pro naše tělo mohou být nebezpečné. Věděly jste, že během celého našeho života sníme zhruba 4 kg rtěnek, balzámů a různých lesků, které si na rty nanášíme? To už by měly být kvalitní, no ne? Pokud tedy jíte organickou rtěnku, jíte ji bez chemie. Nicméně vzhledem k jejímu přírodnímu složení ji Váš partner, na rozdíl
od té konvenční, vždy slíbá. Není možné, aby obsahovala látky, které ji na Vašich rtech udrží po celý večer. Shrnuto, u rtěnek neočekávejte příliš velkou výdrž. Bohužel, ani organický make-up neposkytne identickou službu jako make-up z parfumerie. Nebude obsahovat silikony, které na pokožce vytvářejí jemný a vyhlazený efekt, a zároveň fungují jako fixátory, které přípravek udrží na tváři po celý den – kosmetickou taštičku tedy vezměte do práce sebou, a počítejte s tím, že odpoledne bude potřeba korekce či přelíčení. Velkou výhodou ovšem bude, že Vaše pleť bude dýchat, protože absence silikonů v BIO make-upu zabrání ucpávání pórů. Pokud sáhnete po BIO řasence, nečekejte, prosím, že bude voděodolná. S tímto benefitem se budete muset rozloučit. Ale opět – vše má dvě strany. Organická řasenka sice nepřežije scénu, kdy Božský řekne Carrie, že je ta pravá, na druhou stranu nabízí přírodní složení, které Vaše řasy bude hýčkat. V BIO řasenkách často naleznete vitamín E a výtažky z ovoce a zeleniny, které řasy vyživují a chrání. A s řasenkou jdou ruku v ruce oční stíny. Možná Vás hned napadne, že paleta odstínů nebude v jejich organické variantě příliš pestrá – opak je ale pravdou. Nabídka barev je poměrně široká, oční stíny bývají všeobecně jemného a šetrného složení. Nedráždí oční okolí, a pokud nebudete alergická na konkrétní přírodní složku kterou obsahují, je zde také snížené riziko všeobecné alergické reakce. A jak už to u BIO kosmetiky bývá, opět se přes přes pleť nedostávají do Vašeho těla potenciálně škodlivé látky. Pigmentace přírodních očních stínů je přijatelná, pokud ale doufáte v syté a výrazné barvy, nenajdete je. Opravdu silná pigmentace je podpořena chemií. Bohužel, skrze absenci silikonů bude i výdrž BIO očních stínů spíše krátkodobá.


V Solo rádi používáme španělskou organickou dekorativní kosmetiku Mádara. K zakoupení u nás v Solo obchůdku na Vinohradech a v Biooo.cz!


Autorka: Sabina Beňová


Napsat komentář