Jak za deset let vypadat o deset let mladší

Viva la kosmeceutika!

Každá z nás to zná. S přibývajícím věkem si poprvé začínáme ve své tváří všímat nenápadných prvních vrásek. Jemných linek okolo očí, maličkých rýh, které se nám tvoří ze smíchu s kamarádkami nad sklenkou prosecca. První malé signály, které nám dávají vědět, že roky běží. Signály, které oznamují, že pokud chceme mít do budoucna stále krásnou, pěstěnou pleť, přichází čas na přípravky a metody, které prokazatelně něco zmůžou. Botox? Laser? Mezoterapie? Přijde Vám, že všechny tyhle metody jsou pro Vás zatím „too much“? A co třeba kosmeceutika?
Pokud Vám pojem kosmeceutika nic neříká, věřte, že jde o takový malý zázrak. Už samotný název v nás evokuje blízkost k výzkumným laboratořím – a ve své podstatě je to taky správný směr, kterým můžeme o kosmeceutice uvažovat. Na rozdíl od kosmetiky, která má dekorativní a pečující funkci, a lze ji používat jako ochranou bariéru před vnějšími vlivy jako je slunce nebo vítr, kosmeceutika jde jednoduše dál. Je to vlastně takový hodně výhodný partnerský svazek, kde se společně snoubí kosmetické a farmaceutické znalosti a zkušenosti. A tak vzniká přípravek obsahující látky, o jejichž účinnosti existují vědecká potvrzení a certifikáty. Takový produkt pak obsahuje aktivní složky, které reálně mohou ovlivňovat fyziologické procesy v lidské kůži. Vysoká koncentrace či obsah těchto ingrediencí vyvolává terapeutický efekt, díky kterému dochází k zmírňování, či přetváření procesů v buňkách. Výsledkem je pak zvyšování odolnosti pokožky, zmírňování celulitidy nebo strií, a konečně také prokazatelné zpomalování stárnutí.
Zjednodušeně řečeno – kosmeceutické přípravky díky svým aktivním látkám pronikají do hlubších vrstev naší pokožky – dostanou se přes epidermis (svrchní vrstva pokožky) až do dermis, kde dochází ke strukturálním změnám. To je zapříčiněno výskytem fibroblastů, které produkují kolagen a elastin.
Jaké jsou tedy ty kouzelné látky, které naši pleť hýčkají a dodají jí vše potřebné k tomu, aby vypadala stále jako by nám právě bylo dvacet let? Ve většině případů jde o antioxidanty a vitamíny – převážně o vitamín A, který můžete znát pod pojmem Retionl. Co to ale antioxidant je? Úplně zjednodušeně jde o látku, která brání naši kůži, aby reagovala s radikály kyslíku. Dalšími vitamíny používanými v kosmeceutice jsou vitamíny B, C a E. Nejvíce známým je určitě vitamín C, jehož úkolem je stimulace kolagenu, která vede k vyplňování vrásek. Bohužel pro nás, vitamin C je velmi těžké do produktů dostat, a proto se vyskytuje často ve velmi nízké koncentraci. Hydratovat, hydratovat, hydratovat. O hydrataci slyšíme dnes a denně. V tomto směru jsou velkým pomocníkem s bojem proti stárnutí mimo jiné také hydroxy kyseliny – látky, které napomáhají a starají se o hydrataci. Mučit se názvy jednotlivých kyselin, které se o hydrataci starají, je zbytečné – důležité je, že nám přec vyhladí texturu pleti a zmírní známky stárnutí! Jako bonus nám ještě odstraní odumřelé buňky nejen z vnější vrstvy kůže. A pak konečně! Peptidy a proteiny. Hluboko v paměti si možná vzpomeneme, že do školních sešitů chemie jsme si zaznamenaly, že jsou tvořené z aminokyselin. Ale to, že aminokyseliny dovedou formovat a imitovat biologické signály, které inhibují proces stárnutí kůže, a napomáhají tak s její obnovou, to už nám na střední zatajili. Kosmeceutika myslí na vše. Neplánovaná středeční párty, která skončila s východem slunce? Nebojte se, obličej zvládne dát zpět do stavu, který odpovídá tomu, jak máme vypadat na čtvrtečním jednání. S tím pomáhá Dermochlorella, která má kompozici aminokyselin velmi podobnou kolagenním vláknům, a tak umožňuje kůži opět najít její tón a pevnost. V jazyce nechemiků – méně viditelné kruhy pod očima! A to je to, co potřebujeme. A pokud se Vám na těle objevily strie? I s tímhle se Dermochlorella popere.
A na závěr malé poselství. V kosmeceutice se také využívá velmi často koenzym Q10. Bingo! Zaradovaly jste se právě, že je to konečně nějaká látka, kterou znáte? Přece ji společně s kyselinou hyaluronovou, která je v tomto odvětví taktéž neopominutelnou, tak často zmiňují v reklamách. Ano, máte pravdu. V drogeriích jsou takových krémů s těmito složkami plné police. A tady prosím, dámy, velmi opatrně. Nebudeme tady hanit produkty z drogerie. Zamysleme se ale nad tím, že vývoj a výzkum kosmeceutických přípravků je dlouhodobý. Využívají se v něm nejmodernější medicínské a biotechnologické objevy. Mnoho z těchto objevů je pak chráněno patenty a ověřeno certifikáty, které zaručují účinnost produktů. Výsledné efekty kosmeceutiky a celkově její složení, ať už se týká samotného obsahu nebo koncentrací jednotlivých složek, tak nemůžeme s klasickou kosmetikou srovnávat. Už z podstaty věci. Myslíte, že bude více fungovat krém, který pořídíte za pár korun v drogerii, s velkou reklamou v televizi a magazínech, nebo krém, který Vám prodá odborník ve specializované prodejně po osobní konzultaci a rozboru Vaší pleti, přičemž víte, že výrobce investuje spíše než do velkých reklam do kvalitního výzkumu? Odpověď bych Vám nejraději názorně ukázala ve své skříňce v koupelně, ale tuhle možnost nemáme, takže ano – druhá možnost je správně.

Pokud tedy s kosmeceutice začínáte a trošku tápete, co je pro Vás to pravé a nejlepší, nebojte se požádat o radu odborné asistenty v prodejnách, či přímo odborníky na specializovaných klinikách. Všichni Vám rádi poradí. Hýčkejte se, rozmazlujte se, starejte se o sebe. Pečlivá a pravidelná péče o pleť je totiž tím nejpotřebnějším krokem k tomu, aby naše tvář za deset let vypadala stejně jako dnes – a možná ještě lépe.

 

Autor: Sabina Beňová

Napsat komentář