Lipstick effect

Psychologie make-upu

Všechny to známe. Dny, které vypadají jako vystřihnuté z videoklipu písničky Bad Day od Daniela Powtera. A k tomu všemu se nám vylije smoothie do kabelky, tramvaj nám ujede přímo před nosem, nejlepší kamarádka nám zruší odpolední schůzku. Šéf se rozhodne, že za globální oteplování a celoevropský pokles prodejů můžete nejspíš jen Vy sama – nebo alespoň podle jeho chování to tak vypadá. A tak se odpoledne nevracíte hned domů, ale rozhodnete se vyčistit si hlavu procházkou po městě. A náhodou jdete kolem parfumerie. A náhodou vejdete dovnitř. Po půl hodině odcházíte s novým make-upem, rtěnkou a parfémem (a pár dalšími nezbytnosti). Profesionálně nalíčená, protože ochotné konzultantky s Vámi probraly a vyzkoušely nejlepší odstíny pro Vaši pleť. A naráz cítíte tu změnu. Jste spokojenější, klidnější, vyrovnanější. Víte, že všechno zvládnete. Kabelka se vypere. Tramvaj přece pojede další. A šéf ať si uvědomí, že nebýt posledně Vaší tvrdé práce před uzávěrkou, kterou Vám mimochodem špatně nahlásil on sám, firma by musela platit za nedodržení termínu velké penále. Opravdu na nás může mít líčení takový efekt? To víte že ano…

Univerzitní důkaz

V roce 2016 vědci z Harvardské lékařské univerzity ve spolupráci se svými italskými kolegy reali-zovali výzkum, který si kladl za cíl zjistit, zda má make-up vliv na naše sebevědomí, a následně s tím i na lepší akademické výsledky. Do výzkumu se zapojilo 186, převážně vysokoškolských, studentek – byly rozděleny do tří skupin, přičemž jen jedna sku-pina dostala možnost před testem použít make-up. Tým se pokusil hlouběji poznat takzvaný „rtěn-kový efekt“. Rtěnkový efekt je v psychologii známým fenoménem. Podstata tkví v tom, že pokud žena nosí make-up, její sebedůvěra a fyzická přitažlivost, v jejím vlastním po-hledu na sebe samou, roste. Dříve realizované studie dokázaly, že pozitivní emoce, které k sobě máme, napomáhají zlepšovat akademické výkony. Vědci proto vycházeli z předpokladu, že pokud se žena nalíčí, její pozitivní emoce k sobě se zvýší. A jejich předpoklad byl správný. Výsledky tohoto experimentu publikoval populární vědecký časopis Cogent Psychology s jasným závěrem – možná že to nebylo jen samotné líčení, které zapříčinilo nejlepší výsledky sku-piny, ve které bylo umožněno použít make-up, s jistotou ale bylo zjištěno, že účastnice uváděly ve vztahu k sobě mnohonásobně větší vnímání krásy než účastnice zbylých dvou skupin. Zjednodušeně řečeno – možnost mít na sobě make-up způsobi-lo, že se studentky cítily více sebevědomé a jistější.

Make-up jako terapie?

V červnu letošního roku se objevila studie, která mluví o make-up jako o možné formě terapie. Tento nápad vychází z arteterapie – léčebného postupu, který využívá výtvarného projevu jako hlavního prostředku poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů. Ačkoliv výzkumníci mluví o tom, že je zde stále ještě prostor pro hlubší výzkum, jejich předpoklad stojí na zjištění, že výukové kurzy make-upu, a jejich absolvování, podporují sebevědomí žen. Dále také zlepšují jejich vlastní sebepřijetí, rozvíjí kreativitu, zmírňují úzkost a zvyšují sebeúctu. Když se žena umí krásně nalíčit, cítí se lépe. A pokud se cítíme lépe, na vše máme hned lepší pohled. Takže… co takhle make-up kurz, dámy?

Make-up je jen o Vás

Make-up už dávno nejsou jen rtěnky a tvářenky. Make-up je fenomén, nástroj, který nám pomáhá cítit se krásnější, sebevědomější a rozhodnější. Jistější. A my si to můžeme užívat, experimentovat, a každý den vyzkoušet něco nového. Už nejste ta malá holka, co tajně zkouší maminčin pudr, ani nesebevědomá studentka, která se řídí jen názory okolí. Pokud Vy sama chcete nosit přirozený ma-ke-up, noste ho – bez ohledu na to, že bude mít někdo poznámku, že se máte více malovat. Pokud chce být výrazná, buďte výrazná! A až Vám příště ně-kdo (pro změnu) řekne, proč se fintíte, že to s líčením přeháníte, nebo že červená rtěnka je moc červená, pokud se tak cítíte dobře, jednoduše se jen usmějte svými rudě (fialově, růžové, broskvově) nalíčenými rty. Pak na něj mrkněte, a myslete na studentky, které díky aplikaci make-upu měly mnohem lepší výsledky než jejich kolegyně, které před zkouškou poslouchaly hudbu. Protože make-up je jen o Vás, a o tom, ať Vy sama se cítíte nejlépe, jak jen můžete.

Autor: Sabina Beňová

Napsat komentář