Vše, co jsme chtěly vědět o BB creamech

Když v roce 2012 přišla první velká vlna BB creamů, byla to doslova tsunami, která způsobila, že se regály v obchodech doslova zaplnily tímto produktem. Skoro každá kosmetická značka totiž rozšířila své portfolio o tento zázrak, a s tím přišla i soutěž o to, kdo bude ženám na obchodních pultech nabízet ten nejlepší výrobek. Dior? Clinique? Elizhabet Arden? Chvilku to snad vypadalo, že tenhle trend se stane stejnou, a možná snad i větší klasikou, než adorovaná a zatím (stále) ničím nepřekonaná červená rtěnka. S postupem času ale z velkého boomu a pompy, která BB creamy provázela, sešlo. Tenhle všestranný pomocník se sice stal mnohdy neopominutelnou součástí dámských kosmetických taštiček, zároveň se ale zařadil do řady přípravků, které sice máme rády, už z něj ale neomdlíváme jako pár let zpátky, kdy pronikl na trh.

Kdo s tím vlastně přišel?

Ne příliš známým faktem je, že BB cream je členem kosmetického arzenálu některých žen už mnohem déle, než si vůbec umíme představit. Ten první totiž vynalezla německá dermatoložka Christine Schrammek už v roce 1960 (momentálně je v České republice BB cream Christine Schrammek intenzivně poptáván skrze velmi pozitivní hodnocení známé influencerky na sociální síti Instagram). Její výrobek ale nebyl určen pro komerční trh, a neměl směřovat do parfumerií. Christine jej vyrobila pro své pacientky za účelem ochrany pleti po různých chirurgických, či jinak náročných ošetřeních, které klientky absolvovaly. Smyslem celého BB krému tehdy byla hlavně ochrana pleti před UV zářením, společně s regenerací, hydratací a konečně, s efektem, který dokázal zakrýt nedostatky pleti vzniklé po ošetřeních. A odsud pramení i název. Dvě ikonická béčka jsou zkratkou pro „blemish base“, neboli krém na vady pleti.

BB cream v roce 2020

A zpátky do současnosti. Velkou výhodou je, že dnešních BB creamů je tolik, že si můžete být jistá, že v pestré nabídce najedete ten opravdu pravý pro sebe. Kromě toho, že dnes se dvě B překládají jako „Beauty balm“, i složení změnilo. Současnou podstatou BB creamu je hydratace s regenerací, a schopností tónování pleti. Opomenuta není i ochrana před UV zářením. Najdeme ale i produkty, které pleť tónují jen lehce, stejně tak produkty, které Vám prakticky nahradí make-up. Krémy, které budou zmatňovat, ale i takové, které Vám pleť prozáří. A samozřejmě se objevují i „bébéčka“, která Vám slíbí redukci vrásek a anti-age složení. Jen najít ten pravý.

Světová jednička? Korea, prosím!

A kdo je vlastně světová špička v oblasti BB creamů? Nejznámějšími a ikonickými představitelkami jsou jednoznačně Korejky. Ty jsou celosvětově známé svou, řekněme až posedlostí, co se péče o pleť týče. V mnohém bychom se od nich mohly učit. Vzhledem k tomu, že korejské ženy více dbají právě na péči o pleť než na samotné dekorativní líčení, s BB creamy si jednoduše vystačí, a nepotřebují vysoce krycí make-upy – jednoduše proto, že nemají potřebu pleť „maskovat“. Typickým korejským BB creamem je tedy něco jako make-up, ale s mnohem lehčí strukturou. Je napěchovaný složkami a ingrediencemi jako jsou přírodní antioxidanty, extrakty z bylin, hydratační složky a složky omezující stárnutí pleti. Nezapomíná se ani na aktivní látky obecně zlepšující vzhled pokožky a její zdraví. Vzhledem k vysoké informovanosti korejské společnosti o složení kosmetiky je na tamní kosmetické firmy vyvíjen velký tlak, který zaručuje vysokou kvalitu výrobků. Spotřebitelé se jednoduše nespokojí s něčím nekvalitním. To byly často případy narychlo vyráběných evropských BB creamů, kdy firmy okamžitě potřebovaly uspokojit vznikající poptávku, uvádí na svých webových stránkách společnost Missha. Takže co třeba vyzkoušet trochu dálného východu a rozmazlit si pleť kosmetikou z Asie?

BB, CC, DD…

Éru BB creamů následoval také vnik CC a DD creamů. Nebyl ovšem tak úspěšný, jak výrobci čekali. Že už je na Vás těch zkratek a písmenek příliš? Nebojte se. Vysvětlení je snadné. Jak už bylo zmíněno, BB creamy jsou primárně určeny k zamaskování drobných nedokonalostí pleti, většinou s lehčí strukturou – natónují, zamaskují, zhydratují. CC cream pochází z anglického spojení „colour control“, což lze volně přeložit jako kontrola barevnosti. Je tedy zřejmé, že jde o přípravek určený primárně za účelem sjednocení tónu pleti. Nicméně je podstatné mít na paměti, že se stále nejedná o make-up, tudíž nemůžeme automaticky očekávat krycí schopnosti jako u make-upu. DD creamy v České republice příliš popularity nezískaly, snad i pro jejich o hodně menší produktové zastoupení, než tomu bylo u BB creamů. DD je zkratkou pro „daily defense“ – schopnost nahradit hydratační krém, korektor i make-up v jednom výrobku. Tento malý pomocník by měl chránit před škodlivými vlivy, zmírňovat vznik rozšířených póru, zpomalovat tvorbu a vznik vrásek, sjednocovat tón pleti, a přitom ještě poskytovat ochranu před UV zářením.

A žili spolu šťastně…

A žili spolu šťastně…

BB cream je všeobecně ideálním přípravkem na cestování – obsáhne Vám krém, make-up, ochranný krém na obličej, a Vy přitom povezete jednu tubičku. Zamilujete si ho skrze jeho jedinečné ideální složení (stejně jako malinové daiquiri nebo Aperol Spritz) v horkých letních dnech. A oceníte ho, když si půjdete sednout s kamarádkami na rychlé kafe. BB cream, řasenka, tvářenka a jdeme! Lehce nalíčená, ale stále perfektně upravená. A mimochodem, pánové… pro Vás existují BB creamy taky.


Autor: Sabina Beňová

Napsat komentář